photo of House Chamber with link to House Main Menu

Towns in Each District

The following is a list of the 151 Maine House Districts with the towns in each.

To find out who currently represents a certain town, please go to to our Find Your Legislator page.

Please use the links below to jump down the list.

10 - 20 - 30 - 40 - 50 - 60 - 70 - 80

90 - 100 - 110 - 120 - 130 - 140 - 150

District 1 - (Map) Kittery (part)

District 2 - (Map) Eliot, Kittery (part) and South Berwick (part)

District 3 - (Map) York (part)

District 4 - (Map) Ogunquit, Sanford (part), Wells (part) and York (part)

District 5 - (Map) Berwick and North Berwick (part)

District 6 - (Map) North Berwick (part) and South Berwick (part)

District 7 - (Map) Wells (part)

District 8 - (Map) Kennebunk (part)

District 9 - (Map) Biddeford (part), Kennebunk (part) and Kennebunkport

District 10 - (Map) Arundel, Dayton and Lyman (part)

District 11 - (Map) Biddeford (part)

District 12 - (Map) Biddeford (part)

District 13 - (Map) Old Orchard Beach

District 14 - (Map) Saco (part)

District 15 - (Map) Saco (part)

District 16 - (Map) Buxton (part), Hollis and Saco (part)

District 17 - (Map) Lyman (part) and Waterboro

District 18 - (Map) Sanford (part)

District 19 - (Map) Sanford (part)

District 20 - (Map) Acton, Lebanon and Shapleigh (part)

District 21 - (Map) Alfred, Limerick (part), Newfield, Parsonsfield (part) and Shapleigh (part)

District 22 - (Map) Buxton (part), Limerick (part), Limington and Standish (part)

District 23 - (Map) Standish (part)

District 24 - (Map) Windham (part)

District 25 - (Map) Windham (part)

District 26 - (Map) Gorham (part)

District 27 - (Map) Gorham (part) and Scarborough (part)

District 28 - (Map) Scarborough (part)

District 29 - (Map) Scarborough (part)

District 30 - (Map) Cape Elizabeth (part)

District 31 - (Map) South Portland (part)

District 32 - (Map) Cape Elizabeth (part) and South Portland (part)

District 33 - (Map) South Portland (part)

District 34 - (Map) Westbrook (part)

District 35 - (Map) Westbrook (part)

District 36 - (Map) Portland (part)

District 37 - (Map) Portland (part)

District 38 - (Map) Portland (part)

District 39 - (Map) Portland (part)

District 40 - (Map) Portland (part)

District 41 - (Map) Portland (part)

District 42 - (Map) Portland (part)

District 43 - (Map) Falmouth (part) and Portland (part)

District 44 - (Map) Falmouth (part)

District 45 - (Map) Cumberland and Gray (part)

District 46 - (Map) Durham, North Yarmouth and Pownal (part)

District 47 - (Map) Chebeague Island, Long Island and Yarmouth

District 48 - (Map) Freeport and Pownal (part)

District 49 - (Map) Brunswick (part)

District 50 - (Map) Brunswick (part)

District 51 - (Map) Brunswick (part), Harpswell and West Bath

District 52 - (Map) Bath

District 53 - (Map) Arrowsic, Dresden, Georgetown, Phippsburg, Richmond (part) and Woolwich

District 54 - (Map) Topsham

District 55 - (Map) Bowdoin, Bowdoinham and Richmond (part), plus the unorganized territory of Perkins Island Township

District 56 - (Map) Lisbon

District 57 - (Map) Greene and Sabattus

District 58 - (Map) Lewiston (part)

District 59 - (Map) Lewiston (part)

District 60 - (Map) Lewiston (part)

District 61 - (Map) Lewiston (part)

District 62 - (Map) Auburn (part)

District 63 - (Map) Auburn (part)

District 64 - (Map) Auburn (part) and Minot

District 65 - (Map) New Gloucester and Poland (part)

District 66 - (Map) Casco (part), Poland (part) and Raymond (part)

District 67 - (Map) Casco (part), Frye Island, Gray (part) and Raymond (part)

District 68 - (Map) Baldwin, Cornish, Naples, Parsonsfield (part) and Sebago

District 69 - (Map) Bridgton, Denmark and Harrison

District 70 - (Map) Brownfield, Fryeburg, Hiram, Lovell (part) and Porter

District 71 - (Map) Norway, Sweden, Waterford and West Paris

District 72 - (Map) Mechanic Falls, Otisfield and Oxford

District 73 - (Map) Buckfield, Hebron and Paris

District 74 - (Map) Jay, Livermore (part) and Livermore Falls

District 75 - (Map) Leeds, Livermore (part) and Turner

District 76 - (Map) Belgrade, Fayette, Mount Vernon, Rome, Vienna and Wayne

District 77 - (Map) Oakland (part) and Sidney

District 78 - (Map) Benton (part) and Winslow

District 79 - (Map) Albion, Benton (part) and China, plus the unorganized territory of Unity Township

District 80 - (Map) Augusta (part), Somerville, Vassalboro and Windsor, plus the unorganized territory of Hibberts Gore

District 81 - (Map) Monmouth (part), Readfield and Winthrop

District 82 - (Map) Litchfield, Monmouth (part) and Wales

District 83 - (Map) Farmingdale and Gardiner

District 84 - (Map) Hallowell, Manchester and West Gardiner

District 85 - (Map) Augusta (part)

District 86 - (Map) Augusta (part)

District 87 - (Map) Alna, Pittston, Randolph and Wiscasset

District 88 - (Map) Chelsea, Jefferson, Nobleboro (part) and Whitefield

District 89 - (Map) Boothbay, Boothbay Harbor, Edgecomb, South Bristol (part), Southport and Westport Island

District 90 - (Map) Bremen, Bristol, Damariscotta, Newcastle, Nobleboro (part), South Bristol (part) and Monhegan Plantation, plus the unorganized territory of Louds Island

District 91 - (Map) Friendship, Union (part), Waldoboro and Washington

District 92 - (Map) Cushing, South Thomaston, St. George, Thomaston and Matinicus Isle Plantation, plus the unorganized territories of Criehaven and Muscle Ridge Islands Townships

District 93 - (Map) Owls Head and Rockland

District 94 - (Map) Camden, Islesboro and Rockport

District 95 - (Map) Appleton, Hope, Union (part) and Warren

District 96 - (Map) Belmont, Liberty, Lincolnville, Montville, Morrill, Palermo and Searsmont

District 97 - (Map) Belfast, Northport and Waldo

District 98 - (Map) Frankfort, Searsport, Swanville and Winterport

District 99 - (Map) Brooks, Burnham, Freedom, Jackson, Knox, Monroe, Thorndike, Troy and Unity

District 100 - (Map) Corinna, Dixmont, Etna (part), Newport and Plymouth

District 101 - (Map) Hampden and Newburgh

District 102 - (Map) Glenburn, Kenduskeag and Levant

District 103 - (Map) Carmel, Etna (part) and Hermon

District 104 - (Map) Charleston, Dexter, Exeter, Garland and Stetson

District 105 - (Map) Cambridge, Canaan, Hartland, Palmyra, Ripley and St. Albans

District 106 - (Map) Clinton, Detroit and Pittsfield

District 107 - (Map) Madison (part) and Skowhegan

District 108 - (Map) Fairfield, Mercer and Smithfield

District 109 - (Map) Waterville (part)

District 110 - (Map) Oakland (part) and Waterville (part)

District 111 - (Map) Madison (part), Norridgewock and Solon

District 112 - (Map) Anson, Avon, Carrabassett Valley, Carthage, Kingfield, New Portland, Phillips, Starks, Weld and Sandy River Plantation, plus the unorganized territories of East Central Franklin (including Freeman, Madrid and Salem Townships), and Perkins and Washington Townships

District 113 - (Map) Farmington and New Sharon

District 114 - (Map) Chesterville, Industry, New Vineyard, Strong, Temple and Wilton

District 115 - (Map) Roxbury, Rumford, Sumner and Woodstock, plus the unorganized territory of Milton Township

District 116 - (Map) Canton, Dixfield, Hartford, Mexico and Peru

District 117 - (Map) Andover, Bethel, Byron, Eustis, Gilead, Greenwood, Hanover, Lovell (part), Newry, Rangeley, Stoneham, Stow, Upton and Plantations of Coplin, Dallas, Lincoln, Magalloway and Rangeley, plus the unorganized territories of North Franklin, North Oxford, South Oxford (including Albany and Mason Townships), and West Central Franklin

District 118 - (Map) Athens, Bingham, Caratunk, Cornville, Embden, Harmony, Jackman, Moose River, Moscow, Wellington and Plantations of Brighton, Dennistown, Highland, Kingsbury, Pleasant Ridge, The Forks and West Forks, plus the unorganized territories of Concord, Lexington and Wyman Townships, Northeast Somerset (including Rockwood Strip), Northwest Somerset and Seboomook Lake

District 119 - (Map) Abbot, Beaver Cove, Bowerbank, Greenville, Guilford, Monson, Parkman, Sangerville, Sebec, Shirley, Willimantic plus the unorganized territories of Blanchard Township, Northeast Piscataquis (including Barnard and Elliottsville Townships) and Northwest Piscataquis

District 120 - (Map) Atkinson, Brownville, Dover-Foxcroft, Medford, Milo and Plantation of Lake View, plus the unorganized territory of Orneville Township

District 121 - (Map) Alton, Corinth, Hudson and Milford, plus the unorganized territory of Argyle Township

District 122 - (Map) Old Town and Penobscot Indian Island

District 123 - (Map) Orono (part)

District 124 - (Map) Bangor (part) and Orono (part)

District 125 - (Map) Bangor (part)

District 126 - (Map) Bangor (part)

District 127 - (Map) Bangor (part)

District 128 - (Map) Brewer (part)

District 129 - (Map) Brewer (part), Clifton, Eddington, Holden and Veazie

District 130 - (Map) Bucksport and Orrington

District 131 - (Map) Dedham, Orland, Otis, Penobscot, Prospect, Stockton Springs and Verona Island

District 132 - (Map) Ellsworth and Trenton

District 133 - (Map) Blue Hill, Brooklin, Brooksville, Castine, Sedgwick and Surry

District 134 - (Map) Cranberry Isles, Deer Isle, Frenchboro, Isle au Haut, North Haven, Southwest Harbor, Stonington, Swan's Island, Tremont and Vinalhaven, plus the unorganized territory of Marshall Island Township

District 135 - (Map) Bar Harbor, Lamoine and Mount Desert

District 136 - (Map) Gouldsboro, Hancock, Mariaville, Osborn, Sorrento, Steuben, Sullivan, Waltham and Winter Harbor, plus the unorganized territories of East Hancock (part) and Fletchers Landing Township

District 137 - (Map) Amherst, Aurora, Beddington, Bradford, Bradley, Deblois, Eastbrook, Edinburg, Franklin, Great Pond, Greenbush, Lagrange, Northfield, Passadumkeag and Wesley, plus the unorganized territories of East Hancock (part), North Washington (part), Northwest Hancock and Grand Falls, Greenfield, and Summit Townships

District 138 - (Map) Addison, Beals, Cherryfield, Columbia, Columbia Falls, Harrington, Jonesboro, Jonesport, Marshfield, Milbridge and Whitneyville, plus the unorganized territory of Centerville Township

District 139 - (Map) Cutler, East Machias, Eastport, Lubec, Machias, Machiasport, Roque Bluffs and Whiting, plus the unorganized territory of Trescott Township

District 140 - (Map) Baileyville, Calais, Charlotte, Passamaquoddy Indian Township, Passamaquoddy Pleasant Point, Pembroke, Perry, Robbinston and Baring Plantation

District 141 - (Map) Alexander, Burlington, Chester, Cooper, Crawford, Danforth, Dennysville, Lakeville, Lee, Lowell, Mattawamkeag, Meddybemps, Princeton, Springfield, Talmadge, Topsfield, Vanceboro, Waite, Winn and Plantations of Carroll, Codyville, Drew, Grand Lake Stream and Webster, plus the unorganized territories of East Central Washington (part, including Berry, Cathance, Edmunds and Marion Townships), North Washington (part, including Big Lake, Brookton, Forest City, Greenlaw Chopping, Kossuth and Lambert Lake Townships) and Kingman, Prentiss, Twombly Ridge and Whitney (Pukakon) Townships

District 142 - (Map) Enfield, Howland, Lincoln, Maxfield, Woodville and Plantation of Seboeis, plus part of the unorganized territory of North Penobscot (including Mattamiscontis Township)

District 143 - (Map) East Millinocket, Medway, Millinocket and Patten, plus part of the unorganized territory of North Penobscot (including Herseytown and Long A Townships)

District 144 - (Map) Amity, Bancroft, Haynesville, Hodgdon, Houlton, Orient, Weston and Plantations of Cary, Glenwood, Macwahoc and Reed, plus the unorganized territory of South Aroostook (including Benedicta, Molunkus and Silver Ridge Townships)

District 145 - (Map) Bridgewater, Crystal, Dyer Brook, Hammond, Hersey, Island Falls, Linneus, Littleton, Ludlow, Merrill, Monticello, Mount Chase, New Limerick, Oakfield, Sherman, Smyrna, Stacyville and Moro Plantation, plus the unorganized territory of Central Aroostook (including E Township)

District 146 - (Map) Blaine, Castle Hill, Chapman, Mapleton, Mars Hill, Perham, Wade, Washburn, Westfield and Woodland

District 147 - (Map) Presque Isle (part)

District 148 - (Map) Caswell, Easton, Fort Fairfield, Hamlin, Limestone, Presque Isle (part), Stockholm and Cyr Plantation, plus the unorganized territory of Connor Township

District 149 - (Map) Caribou, New Sweden and Westmanland

District 150 - (Map) Frenchville, Grand Isle, Madawaska, St. Agatha and Van Buren, plus the unorganized territory of Square Lake (including Cross Lake, Madawaska Lake and Sinclair Townships)

District 151 - (Map) Allagash, Ashland, Eagle Lake, Fort Kent, Masardis, New Canada, Portage Lake, St. Francis, Wallagrass and Plantations of Garfield, Nashville, Oxbow, St. John and Winterville, plus the unorganized territory of Northwest Aroostook